Širák zo zajačej plsti

Liptovský širák zo zajačej plsti

84.90 €


2 až 5 dní

Liptovský širák z pravej zajačej plsti

Tradičné ľudové klobúky slúžili ako mužská pokrývka hlavy. Klobúky mali oblé dienko a dohora vyhnutú striešku. Vo väčšine regiónov Slovenska v 19. storočí prevládali klobúky so širokou strieškou. Odtiaľ pochádza aj samotný názov klobúku- širák.

Širák bol ochranou hlavy proti klimatickým vplyvom a dôležitou súčasťou tradičného odevu mužov. Dospelý alebo ženatý muž nemohol byť na verejnosti s nepokrytou hlavou. Prejavovali tak úctu. Širák bol často aj tanečnou rekvizitou.

Tradičné širáky vyrábali mestskí klobučníci pôvodne zo súkna, neskôr z plstenej ovčej vlny, ktorú farbili načierno. Neskôr sa vyrábali z plsti, ktorá bola tuhšia a odolnejšia.

Liptovský širák je vyrobený z pravej zajačej plsti. Zajačia plsť je kvalitný, prírodný a veľmi odolný materiál, vyznačujúci sa vyššou tuhosťou.

Širák má širokú zdvihnutú striešku. Okraj je spevnený a bez lemovania. Nemá žiadne ďalšie zdobenie. Vďaka tuhej zajačej plsti si dobre udržuje svoj tvar aj za mokrého a daždivého počasia.

Širák zo zajačej plsti je rozšírený po celom Slovensku, ale historicky má najväčšie zastúpenie v Liptovskej župe, na južnom Spiši a v Nitrianskej župe.

Od množstva použitej zajačej plsti sa odvíja kvalita a cena širáka.

 

 

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 13 ks :::::::::

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a ľudové pracky