V termíne od 21.12.2018 do 10.1.2019 slávime Vianočné sviatky. Preto Vaše objednávky zadané v tomto termíne budú vybavené od 11.1.2019.

Pánsky ľudový klobúk

Pánsky ľudový klobúk vhodný ako doplnok k slovenskému folklórnemu kroju

Zakúpením <b>jedného</b> kusu tohto produktu môžete získať <b>vernostnú odmenu</b> vo výške: 2 bodov. Obsah košíka má hodnotu 2 bodov . Do troch mesiacov od kladného uzavretia objednávky ich môžete použiť v ďalšom nákupe na zľavu v hodnote 0,30 €.


29,90 €

Dostupné


2 až 5 dní

 
 

Tento typ klobúka je vyrobený králičej plsti.

Stal sa súčasťou ľudového odevu v 20. storočí - ako priemyselne vyrábaný klobúk. Strieška klobúka sa nosila rovná, bez ohybu. Časom si ju začal jednoduchý ľud upravovať podľa dobovej módy - tvarované dienko stlačené nad čelom do hrotu a strieška vpredu vyhnutá dolu.

Charakterizuje hlavne východné Slovensko, Šariš, Spiš, Zemplín, Abov. Avšak tento klobúk môžeme vidieť na historických fotografiách obyvateľov celého Slovenska.

Vývoj ľudového klobúka

Ľudový klobúk bol tradičnou súčasťou mužského odevu už v období Rakúsko-Uhorska. Ľudové klobúky boli v prvej polovici 20. storočia veľmi rôznorodé. Klobúky z oblasti Terchovej, či Liptova sa výrazne líšili od ľudových klobúkov z oblasti Myjavy, záhoria či naopak východného Slovenska. Od polovice storočia, vplyvom modernej kultúry začali tradičné regionálne ľudové klobúky nahrádzať modernejšie klobúky, ktoré však stále svojou stavbou a spôsobom výroby boli tradičnou súčasťou ľudového odevu. Ľudový klobúk "klasického" tvaru sa postupne rozšíril na celé slovensko a začal vytláčať regionálne ľudové klobúky. Prvé ľudové klobúky "klasického" vzhľadu sa začali objavovať na východnom Slovensku, v oblasti Spiša či Gemeru, kam ich doniesli chlapi z Ameriky. Preto sú tieto ľudové klobúky často označované ako "východniarske".

Parametre produktu

Základný materiálplsť
Zdobenie výrobkuviskózová stužka - vyšívaná

Vaše hodnotenia produktu

Tento produkt ešte nebol hodnotený.

Napísať recenziu

Pánsky ľudový klobúk

Pánsky ľudový klobúk

Pánsky ľudový klobúk vhodný ako doplnok k slovenskému folklórnemu kroju

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 7 ks :::::::::

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Slovenský kroj Nano výrobky Nano IsoKor Akrylátové vane