Valaška Jánošík

Valaška Jánošík s kovanou oceľovou čepeľou a poriskom z lakovaného dreva. Čepeľ je zdobená ornamentmi počas kovania.

39.90 €

dostupný


5 až 30 dní

Valaška Jánošík

Valašku ako nástroj je zrejme zbytočné predstavovať pridlhým popisom. Je to úzka a dlhá sekerka, ktorá sa v minulosti používala pri pasení oviec či prácach na poli najmä na klčovanie a osekávanie neželaného rastlinstva. V dnešnej dobe je tento nástroj spopularizovaný najmä vďaka povesti o Jurajovi Jánošíkovi a jeho zbojníckej družine, ktorá mala valašky využívať aj ako zbraň.

Dnešné valašky bývajú rôzne zdobené a vyrábané sú najmä za účelom dekoratívnym, alebo ako vychádzkové palice. Valašku je možné po nabrúsení používať aj na jednoduchšie práce napríklad pri opekaní na štiepanie drobného dreva či sekanie konárikov v lese. V prvom rade sa však jedná o pripomienkový predmet, suvenír či dekoráciu.

Čepeľ valašky je najčastejšie vyrobená z kovanej oceli, ale stretneme sa aj s variantami, ktoré sú vyrobené z mosadze či bronzu. Tieto majú výhodu v jednoduchšom zdobení, zároveň sú farebne zaujímavé. Z praktického hľadiska sa však určite neodporúča mosadznú či bronzovú valašku používať na akékoľvek spracovanie či opracovanie dreva alebo iné práce.

Naša valaška má ručne kovanú čepeľ. Je vhodná ako vychádzková palica, ale poslúži aj ako praktický pomocník pri opekačke. Nie je však náhradou sekery na štiepanie dreva. Valaška Jánošík je vhodná aj pre folklórne súbory, spevákov či tanečníkov, ako veľmi originálny prvok, doplnok kroja. Nie je to len drevená imitácia, ale ručne kovaný kúsok, ktorý vhodne doplní rôzne kroje.

Parametre produktu

Základný materiáldrevo - javor
Zdobenie výrobkugravírovanie, rytie, vybíjanie

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 3 ks :::::::::

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a ľudové pracky