Folklórna píšťalka Adamčík

Folklórna píšťalka " Adamčík " Morená šesťdierková pastierska píšťalka

33.00 €

Dostupné


2 až 5 dní

 

Šesťdierková pastierka píšťala morená čiernou farbou.

Vhodná ako sólový hudobný nástroj prípadne ako sprievodný nástroj k dychovým ľudovým nástrojom.

Pastierske píšťaly boli vyrábané najmä z bazového dreva.

Šesťdierková pastierska píštala

Táto píšťala k nám prišla pravdepodobne s valašskou kolonizáciou. Rozložením dierok a akustickým zariadením je ale prakticky totožná aj s írskou píšťalou (Irish whistle). Rozsah má viac ako dve oktávy a najjednoduchším prstokladom sa hrá prirodzená durová (iónska) stupnica. Používaním vidlicových hmatov je však možné zahrať aj všetky poltóny, čím sa šesťdierková píštala stáva plnoprávnym chromatickým hudobným nástrojom. Preto je vhodná ako vreckový hudobný nástroj, ktorý vás môže sprevádzať všade a pri troche šikovnosti na ňom zahráte akúkoľvek melódiu. Šesťdierkové píšťalky vyrábam vo všetkých ladeniach v rozpätí od malej D-dur (dĺžka cca 28 cm) po dlhú D-dur (dĺžka cca 56 cm). Najobľúbenejšie sú ladenia malé D, G, C.

Dvojačka

Dvojačka je dvojhlasnou kombináciou šesťdierkovej pastierskej píšťaly a koncovky. Hráč fúka zároveň do oboch nástrojov, prstami preberá na dierkach šesťdierovej píštaly a druhá, bezdierová, píšťala vytvára druhý hlas. Dvojačky vyrábam vo všetkých ladeniach v rozpätí od malej D-dur (dĺžka cca 28 cm) po dlhú D-dur (dĺžka cca 56 cm). Najobľúbenejšie sú ladenia G a A.

Starostlivosť o píšťaly

Drevo je prírodný materiál citlivý na zmeny vlhkosti a teploty, svoj nástroj preto nikdy neukladajte do blízkosti tepelných zdrojov (krb, radiátor) ani ho nevystavujte prudkým zmenám teploty a vlhkosti. Ak v zime prenášate nástroj z mrazu dovnútra, odporúča sa pred hraním počkať, kým sa nástroj zohreje na izbovú teplotu. Pri hraní na fujare sa na spodku prívodnej trubice kondenzuje vlhkosť, preto treba po každom hraní vybrať cecúlik (náustok), vyliať/vytrieť prípadnú vlhkosť a nechať vysušiť. Cecúlik sa skladuje zvlášť, napr. zastrčený za remienkom fujary. Ak sa dostane do vzduchového kanálika píšťaly nejaká nečistota, vyčistite ju tenkým poskladaným kúskom papiera, nikdy nie nožom alebo ostrými predmetmi! Olejovanie Pre lepší zvuk sa odporúča raz za niekoľko mesiacov kvapnúť pár kvapiek ľanového oleja alebo iných olejov určených pre flauty (nie kuchynských) do okienka v hornej časti píšťaly a krúživým pohybom nechať roztiecť

Parametre produktu

Základný materiáldrevo - topoľ

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 12 ks :::::::::

Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a ľudové pracky