Kožené čižmy so svetlým lemovaním

Krojové kožené čižmy so svetlým lemovaním a zdobením koženými strapcami

154.90 €

Dostupné


5 až 30 dní

 Kožené krojové čižmy zdobené lemovaním svetlou kožou a svetlými koženými strapcami. Na požiadanie je možné tieto čižmy vyrobiť aj vo variante s tvrdou sárou, prípadne dodatočným zdobením.

Čižmy je možné ušiť aj na mieru, pošlite nám prosím miery cez kontaktný formulár ktorý nájdete PO KLIKNUTÍ SEM

Pri meraní nemusíte počítať s rezervou na nohavice, pridáme ju my. Pri šití podľa Vami zaslaných mier je zodpovednosť za ich správnosť na objednávateľovi. Samozrejme čižmy je možné upraviť aj po dodaní, cena úpravy závisí od zložitosti úkonu a je na vzájomnej dohode.

Kožené čižmy sa vyrábali z bravčovej alebo hovädzej kože. Predstavujú novodobú obuv našich predkov.

Čižmy používali nie len zámožné skupiny obyvateľstva. Nájdeme ich aj na dobových fotografiách drotárov a sedliakov. Hlavné rozdiely boli v remeselnom prevedení. Líšili sa nie len tvarom, podrážkou, ale aj šitím. Pôvodne bola sára zošívaná po bokoch. Neskoršie bolo šitie len vzadu, alebo vpredu aj vzadu.

V niektorých regiónoch severozápadného a stredného Slovenska (Kysuce, okolie Zvolena) sa ľudová obuv - čižmy začala nosiť až koncom 19. storočia, inde absentujú vôbec (okolie Čičmian, Novohrad).

Sáru mali z kože rôznej tvrdosti. Preto ich delíme na čižmy s tvrdou, polotvrdou a mäkkou sárou. Podrážka bola pôvodne z kože, alebo aj tvrdého dreva. V dnešnej dobe sa používajú nové materiály, častokrát napríklad obolit.

Písomné a etnografické pramene zo 17. – 18. storočia dokladajú ženské krojové čižmy už aj u mešťanov, ba aj sedliakov (zákazy a nariadenia o odeve poddaných). Šili ich špeciálni obuvníci, čižmári (čižmárstvo).

Postup výroby bol zložitejší ako pri podradnejších botách, hoci forma bola podobná (podošva s opätkom, zvršok, holeň či sára siahajúca do pol lýtok alebo pod kolená). Materiálom na výrobu mužských krojových čižiem bola hovädzia, teľacia, konská alebo kozia koža v čiernej, žltej, červenej (safián, kordován, karmazín) farbe.

Parametre produktu

Základný materiálkoža

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 16 ks :::::::::

Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a ľudové pracky