Dámske šnurovacie folklórne čižmy

Ženské krojové kožené čižmy so šnurovaním a opätkom vhodné k ľudovému tancu i pre ľudové spevácke skupiny

119.90 €

Dostupné


5 až 30 dní

 
Nízke čižmy či vysoké topánky so šnurovaním a opätkom sú vhodné ako pre tanečné folklórne súbory tak aj pre ženské spevácke skupiny prezentujúce tradičnú kultúru. Folklórna obuv je vyhotovená z kvalitnej hovädzej kože, ručne vyrobená v prípade potreby aj na mieru.

Ak máte záujem o ušitie čižiem na mieru, pošlite nám prosím miery cez kontaktný formulár ktorý nájdete PO KLIKNUTÍ SEM

Pri meraní nemusíte počítať s rezervou, pridáme ju my. Pri šití podľa Vami zaslaných mier je zodpovednosť za ich správnosť na objednávateľovi. Samozrejme čižmy je možné upraviť aj po dodaní, cena úpravy závisí od zložitosti úkonu a je na vzájomnej dohode.

Kožené čižmy sa vyrábali z bravčovej alebo hovädzej kože. Predstavujú novodobú obuv našich predkov.

Čižmy používali nie len zámožné skupiny obyvateľstva. Nájdeme ich aj na dobových fotografiách drotárov a sedliakov. Hlavné rozdiely boli v remeselnom prevedení. Líšili sa nie len tvarom, podrážkou, ale aj šitím. Pôvodne bola sára zošívaná po bokoch. Neskoršie bolo šitie len vzadu, alebo vpredu aj vzadu.

V niektorých regiónoch severozápadného a stredného Slovenska (Kysuce, okolie Zvolena) sa ľudová obuv - čižmy začala nosiť až koncom 19. storočia, inde absentujú vôbec (okolie Čičmian, Novohrad).

Sáru mali z kože rôznej hrúbky. Preto ich delíme na čižmy s tvrdou, polotvrdou a mäkkou sárou. Podrážka bola pôvodne z kože, alebo aj tvrdého dreva. V dnešnej dobe sa používajú nové materiály.

Písomné a etnografické pramene zo 17. – 18. storočia dokladajú ženské krojové čižmy už aj u mešťanov, ba aj sedliakov (zákazy a nariadenia o odeve poddaných). Šili ich špeciálni obuvníci, čižmári (čižmárstvo).

Postup výroby bol zložitejší ako pri podradnejších botách, hoci forma bola podobná (podošva s opätkom, zvršok, holeň či sára siahajúca do pol lýtok alebo pod kolená). Materiálom na výrobu mužských krojových čižiem bola hovädzia, teľacia, konská alebo kozia koža.

Parametre produktu

Základný materiálkoža

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 16 ks :::::::::

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a ľudové pracky